Okaliptus

Okaliptus ve Okaliptus Yaprağının Faydaları

okaliptus
Okaliptus; birçok türü bulunan geniş bir ağaç ve nadiren çalı cinsi görünümünde olan bitki türüdür. Okaliptüs dünyanın en uzun boylu ağaçlarından olup 100 metrenin üzerinde boya sahip bireyleri olduğu bilinmektedir. Uzun ve iri gövdeleri sayesinde diğer ağaç türlerinden farklı olarak yetişkin bir okaliptüs ağacı bünyesinde 200 ila1000 litre su bulundurabilir.

Yaprak boyları 12 -22 cm. kadar olup, gençlerde yaprakları küçük ve oval, yetişkinlerinide ise uzun ve sivridir. İlkbahar aylarında türüne göre beyaz, sarı veya kırmızı çiçekler açar.  Yapraklarında ; uçucu yağ, reçineler, acı madde ve tanen vardır.

Okaliptusun Faydaları Nelerdir

Soğuk algınlığı rahatsızlıklarında boğaz ve solunum yolları özellikle solunum yolu hastalıklarında: sözgelimi nezle, öksürük, bronşit, burun ve boğaz rahatsızlıklarında etkili ve iyileştiricidir.

Balgam söktürür, göğsü yumuşatır, ateşi düşürür ve sinüsleri açar ve bronşitte özellikle uçucu yağından dolayı inhalasyon (buğu) yoluyla yararlanılmaktır. Nezle, öksürük, burun ve boğaz rahatsızlıklarında etkili ve iyileştiricidir.

Balgam söktürür, göğsü yumuşatır.
Romatizma ağrıları, kas kasılmaları ve üşütmelerden ortaya çıkan ağrılarda şikayet edilen yere lapası uygulanır.
Bedeni güçlendiricidir.
İdrar yolları antiseptiğidir.

Ağız kokularını gidericidir. Bu durumlar için ispirtolu ya da zeytinyağlı eriyikleriyle gargara yapılır. Dişeti enfeksiyonlarında mikrop kırıcı, ağız kokularını gidericidir. Bu durumlar için ispirtolu ya da zeytinyağlı eriyikleriyle gargara yapılır.

Okaliptus Nasıl Kullanılmalıdır

Burun tıkanıklığı ve burun akıntısına karşı (kaynar suya drog parçaları veya uçucu yağ damlaları ilave edilerek hazırlanan) buğu yöntemiyle kullanılmaktadır.

Banyo suyuna ve kompres olarak: Yanıklarda ve yaralarda; Ayrıca buhar kompleksi stres giderici bir etkiye sahip oramatik bir yapısı vardır. Ev içinde buharla kullanılırsa evdeki bakterileri öldürür.

Okaliptus Yağı Faydaları

Okaliptüs yağı özellikle solunum yolu hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır. Bronşit, astım, nezle ve soğuk algınlığı tedavisinde çok güzel sonuçlar elde etmektedir. Özellikle sinüzit tedavisinde kullanılması okaliptüs yağının faydaları arasındadır. Antibakteriyel özelliği sayesinde mikrop öldürücüdür. Kas gevşetici olarak da kullanılır. Okaliptüs yağı çok güçlü bir yağ olduğundan dolayı kullanımı sırasında aşırıya kaçılmamalıdır.

Okaliptüs yağını saç bakımı sırasında da kullanabilirsiniz. Sinüzit tedavisinde belirttiğimiz gibi okaliptüs yağı çok kuvvetli bir yağdır. Bu yüzden ilk olarak zeytinyağı veya badem yağı ile yağın sertlik oranını inceltmeliyiz. Daha sonra bir yerde karıştırmış olduğumuz okaliptüs yağı ve zeytinyağı ya da badem yağı karışımını günlük kullanmış olduğumuz şampuanımıza karıştırarak saçımızı yıkamalıyız.

 Okaliptus Çayı Nasıl Yapılır

Okaliptus çayının yapışlı: Bir tutam yaş yaprağı üzerine bir bardak kaynar su dökülür. 10 dakika demlendirilerek yapılan çay, sekerle tatlandırılarak günde iki-üç kez içilebilir.

Okaliptus Buhar Banyosu

Buhar Banyosu : Okaliptüs yapraklarından 2-3 tatlı kaşığı alınır. Bir kaseye konularak üzerine dört bardak kaynar su dökülür. Çıkacak uçucu yağın kaçışını önlemek üzere başı ve kaseyi kapayan büyük bir havlu örtülür. Kaseye doğru eğilip 10 dakika süreyle okaliptüs buharı solunur.

Okaliptusun Zararları Var mıdır

Okaliptüsün aşırı dozlarda alınması zehirlenmeye yol açabilir. Okaliptüsle yapılan her uygulamadan sonra eller iyice yıkanmalı, gözlere dokunulmamalıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s